Halı Yıkama

Halı Yıkama hem yere serilen halılarınızın hem de duvardan duvara halılarınızın temiz ve sağlıklı kalmasının en etkili yoludur. Çok sık kullanılmayan veya insan trafiği fazla olmayan evlerde bile halılar; tozlanmaya, kirlenmeye, gıda döküntülerine, bakterilere, uçucu özellikteki organik bileşiklere ve başka pek çok zararlı maddeye sıklıkla maruz kalır.

Halıları düzenli olarak süpürmek, yüzeysel temizleme için etkili olurken, halı yüzeylerinin altında biriken zararlı maddeler ancak halı yıkanarak temizlenebilmektedir. Düzenli halı yıkama, halıları derinlemesine temizleyerek onları uzun süreler kullanmanızı sağlamakla kalmaz, daha rahat nefes aldığınız sağlıklı bir yaşama mekanı oluşturmanızda da size yardımcı olur.

Halı yıkama sıklığı; halınızın bulunduğu odanın kullanım yoğunluğu, halınızda lekeler oluşup oluşmadığı, evinizde çocuk veya ev hayvanı bulunup bulunmaması veya ev sakinlerinin alerjisi olup olmaması gibi durumlara göre artabilmekle beraber, birçok uzman halıların yılda en az 2 kez profesyonel olarak yıkanmasını tavsiye etmektedir.

Evde Halı Yıkama Duvardan duvara halılar evlere de girmeye başlayınca, birçok halı yıkama makinası üreticisi, halı yıkama firmalarının iş yerlerinde yaptığı işi evde yapacak halı yıkama makinaları tasarlamaya başladı. Ev kullanımı için daha küçük ebatlarda üretilen halı yıkama makinaları, iş yerleri ve kamu binalarında kullanılacak güce sahip olmasa bile, evde halıları günlük kullanımın kirinden kurtarmak için gerekli her şeye sahipti. Bununla birlikte halı yıkamak, uzmanlık ve tecrübe gerektirdiği için evde yapılan halı yıkama işlemleri birçok sakıncayı da beraberinde getirdi. Bu sakıncalardan en önemlileri, yıkama işlemi sırasında suyun eksik ya da fazla kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Söz gelimi, halı yıkama makinasıyla birlikte kullanılan suyun miktarı az olduğunda halı yıkama şampuanı, halıdan tamamen uzaklaştırılamamakta, bu da halının hem kötü kokmasına hem de daha hızlı kirlenmesine sebebiyet vermektedir. Diğer yandan halı şampuanı durulanırken suyun fazla kullanılmasıysa, halının gereğinden fazla ıslanmasına yol açacağından, bu sefer de halı tam olarak kurutulamamakta, dolayısıyla da ıslak kalan halı, küf oluşumu veya çürümeyle karşı karşıya kalmaktadır. Gerek yukarıdaki gibi istenmeyen durumlara yol açabilmesi gerekse de uzman halı yıkama fabrikaları tarafından yapılan ön leke çıkarma işleminin yapılamamasından dolayı, evde yapılacak yerinde halı yıkama işlemini sadece zorunlu kaldığınızda düşünmeniz daha isabetli olacaktır.